אל לנו להניח, לשאיפתנו לשוויון, לעקר את האנושי שבנו – תגובה למאמרהּ של אורית קמיר "פינוק מעוור עיני חכמים ומנציח אי-שוויון" (צונזר והושתק בידי "הארץ")

לא קל הדבר עבורי, למתוח ביקורת על עמדתהּ של קמיר, תוך שאני מגן, בעצם, על זו של בנט. עם קמיר אני מזדהה לחלוטין, כמעט בכל נושא אפשרי ואילו בנט מתועב בעיני. יחד-עם-זאת, הרי שבבואי להתייחס לנושא לגופו של עניין, ולא חלילה לזה של אדם, הרי שאין לי ברירה, אלא להתנגד, בכל מאודי, לפרשנותהּ של קמיר לחקיקה הרלוונטית ולהתייצב, בעניין זה, לצד העמדה, אותהּ הביע בנט.

גבירותיי, רבותיי וחברותים, השופט דפדי טעה – אולי לא בפרשנותו לחוק, אבל בהחלט ביישומו ובפסיקתו, כשהוא מעלה בזכרוננו את שנאמר, "על שום מה חרבה ירושלים? על שום ששפטו בהּ, על-פי דין-תורה". כלומר: דין-תורה, ללא מידת-החסד. דין-תורה, ללא מידת-הרחמים. דין-תורה, ללא אנושיות, ללא שום-דבר מן הדברים, ההופכים אותנו לאנושיים.

האם שוויון, הוא דבר טוב? כמובן. אבל גם הטוב, כשהוא נעשה בהגזמה ובקנאות עיוורת, הכרחי לו שיהפוך, לרע המוחלט. הדבר מעלה בזכרוני, את אחד הפרקים המעולים ביותר, בסדרת-הפנטזיה "מכושפות", בו הופך עולמנו לעולם טוב-טהור – כה טוב, עד שכל חטא, עבירה ועוון (ויהיו הזעירים והבטלים ביותר), נענשים בקטיעת איברים. והלקח, כמובן: טוב מוחלט, הוא רע מוחלט.

גבירותיי, רבותיי וחברותים, אל לנו לשאוף, לטוב המושלם ואל לנו לשאוף, לשוויון המושלם! עלינו לזכור היטב, את לקח הקיבוצים – בהם, בשם-השוויון, החריבה "אסיפת-החברים" את חייהם של אנשים, שקיבלו מיקיריהם מתנה פעוטה וגזרו עליהם, לשתפהּ עם כל שאר חברי-הקיבוץ, גם אם יהרסוה, כי "השוויון המוחלט מעל לכל". עלינו לזכור היטב, את לקחהּ של אלבניה – מדינה, בהּ השאיפה להגיע, לשוויון המרקסיסטי המושלם, יצרה, באמצע המאה העשרים, את אחד המשטרים הזוועתיים ביותר, בדברי-ימי האדם. כי זוהי תוצאתהּ ההכרחית, של השאיפה החולנית, האובססיבית, לשלמות, לפרפקציוניזם – בעיקר כאשר ב"שוויון מושלם" עסקינן כאן.

בשום-פנים ואופן, לא הייתי חפץ לחיות, בקיבוץ פנאטי, או באלבניה הקומוניסטית; ואני די-בטוח, שגם קמיר ודפדי, לא היו חפצים בדבר.

כללי

Written by Oded Kedem

A Vegan, Nudist, Ecological and Atheist Writer and Philosopher from Rehovoth, israel.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: